لپ تاپ

راه های نجات لپ تاپ خیس شده

راه های نجات لپ تاپ خیس شده

یکی از خطراتی که همواره لپ تاپ ها را تهدید می کند و تن کاربران را به لرزه در می آورد خیس شدن لپ تاپ یا ریختن مایعاتی نظیر آب، چای، قهوه و … بر روی آن است که بسته به میزان مایعات و نفوذ آن در عمق لپ تاپ و برد آن می تواند خطر ساز و نگران کننده باشد.


زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه


امروزه با توجه به استفاده بسیار زیاد افراد از لپ تاپ ها از نظر کاری، سرگرمی، درسی و … مراقبت و نگهداری از آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما اگر در یک اتفاق ناگهانی لپ تاپ شما خیس شد نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید. ما در ادامه راه های نجات لپ تاپ خیس شده را به شما آموزش می دهیم.

 

خاموش کردن بدون مکث لپ تاپ

اولین و مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بدون کوچک ترین معطلی لپ تاپ خیس شده را خاموش کنید. با خاموش کردن لپ تاپ باعث می شوید برق در آن جریان نداشته باشد که موجب جلوگیری از اتصال کوتاه، جرقه و حتی شاید آتش سوزی می شود. با این کار شما از از وارد شدن خسارت های بسیار جدی مانند سوختن برد اصلی و قطعات دیگر لپ تاپ خیس شده جلوگیری خواهید کرد.

 

جدا کردن باتری و سایر اتصالات لپ تاپ

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید این است که باتری لپ تاپ خیس شده را به سرعت جدا کنید. همچنین اگر لپ تاپ به شارژر، موس، کول پد، فلش و سایر اتصالات از این قبیل متصل است حتما آن ها را هم در اولین فرصت جدا کنید تا آسیب نبینند. لازم به ذکر است اگر رطوبت به آنها هم نفوذ کرده پس از جدا کردن با استفاده از یک پارچه نرم تمیز به خوبی قطعات را خشک کنید.

چگونه باتری لپ تاپ را بیرون بیاوریم

خارج کردن باتری لپ تاپ

خشک کردن سطح بیرونی لپ تاپ

پس از طی کردن مراحل گفته شده در بالا لپ تاپ خیس شده را وارونه کنید تا مایعات باقی مانده بر روی سطح بیرونی آن بریزد. سپس با کمک یک حوله پنبه ای یا پارچه ی نرم تمیز و بدون پرز سطح بیرونی لپ تاپ را به خوبی خشک کنید. با اینکار مانع نفوذ بیشتر مایعات به درون شیارها و قطعات لپ تاپ می شوید.

 

خارج کردن صفحه کلید

اگر احساس می کنید می توانید دکمه های صفحه کلید لپ تاپ خیس شده را بیرون بیاورید و سپس بدون مشکلی آنها را دقیقا سر جای قبلی خود قرار بگذارید بهتر است این کار را انجام دهید و آنها را به کمک گوش پاک کن یا چیز دیگری که خودتان صلاح می دانید و فکر می کنید بهتر است به خوبی تمیز و خشک کنید.
اما توصیه اکید می شود اگر تخصصی در انجام دادن این کار ندارید بهتر است بی خیال آن شوید و آن را به یک کاردان بسپارید.

چگونه کیبورد لپ تاپ را خارج کنیم

خارج کردن دکمه های صفحه کلید

خشک کردن لپ تاپ با دمای بیرون

اکنون لازم است است منتظر بمانید تا لپ تاپ شما با دمای خانه یا اتاق کاملا خشک شود. توصیه می کنم هرگز با سشوار به جان لپ تاپ خود نیفتید چرا که ممکن است آسیب بیشتر و جدی تری به آن بزنید. اما اگر باد سشوار با فاصله زیاد و مدت زمان کم به لپ تاپ بخورد و دمای زیادی نداشته باشد خطر خاصی ایجاد نمی کند. سپس لپ تاپ خود را به شکل عدد هشت قرار دهید و حداقل به مدت 48 ساعت صبر کنید تا با دمای طبیعی بیرون کاملا خشک شود.
نکته دیگری که باید توجه کنید این است که هرگز لپ تاپ خیس شده را درون برنج قرار ندهید. درست است که هنگام خیس شدن گوشی این کار را انجام می دهند اما گوشی منافذ بسیار ریز و کوچکی دارد که برنج به داخل آنها نفوذ نمی کند.
قرار دادن کامل لپ تاپ درون برنج باعث نفوذ برنج و خورده برنج به داخل پورت ها و سایر شیار ها می شود که ممکن است مشکل جدی تری از خیس شدن لپ تاپ شما ایجاد کند.

همچنین بخوانید : روش های سالم نگه داشتن باتری لپ تاپ

 

روشن کردن لپ تاپ

پس از طی کردن قدم به قدم مراحل گفته شده در بالا لپ تاپ خیس شده را روشن کنید. اگر لپ تاپ روشن شد و بالا آمد برنامه های مختلف را تست کرده و از سلامت لپ تاپ و قطعاتی مانند اسپیکر، پورت ها و … مطمئن شوید. در غیر این صورت حتما لپ تاپ را به دست یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

 

جمع بندی

برای جلوگیری از خیس شدن لپ تاپ هنگام استفاده از آن مایعات را دور از لپ تاپ نگه دارید تا خطر خیس شدن آن کاهش یابد. اما اگر به هر دلیلی لپ تاپ شما خیس شد، دست و پای خود را گم نکنید و با حفظ خونسردی و آرامش مراحل نجات لپ تاپ خیس شده را در بالا به ترتیب اولویت انجام دهید تا از وارد شدن خسارات بیشتر جلوگیری کنید.
شما عزیزان همچنین می توانید برای خرید محصولات استوک و دسته دوم با ضمانت کنترل کیفیت و اصالت کالا و همچنین مهلت تست چند روزه به صفحه اصلی سایت تست شده مراجعه کنید.
تست شده؛
اولین مرجع رسمی کنترل کیفیت، سلامت و اصالت کالای استوک و دسته دوم در ایران.
با آرزوی موفقیت…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *